Jdi na obsah Jdi na menu

Lucifer

31. 10. 2015

S překvapením jsem zjistil, že podoba ďábla, jak ji známe dnes, není až tak moc stará a rozhodně nefigurovala v počátcích křesťanství.

lucifer02-satyr.jpg
Satyr

Bytosti podobného vzhledu se tu vyskytovaly odpradávna, ale ne vždy musely být zlé. Spojení podoby něčeho špatného, zkaženého, postaveného proti Bohu je až záležitostí středověku.  Jméno Lucifer se nám spojuje s ohyzdným pekelníkem, ale on to byl ve skutečnosti jeden z nejkrásnějších andělů. Při svém svržení z "nebes" je na připojeném obraze zobrazený udivený a plačící. Kolem Boha je na obraze mnoho prázdných míst. Spolu s ním jsou svrženi i další andělé. …

lucifer01-limburk.jpg
Obraz Svržení Lucifera do hlubin, iluminace
Hodinky vévody z Berry, bratři z Limburka, 1416, Francie

Mně to asociovalo biblický příběh o vyhnání Adama a Evy z Ráje. Stalo se to po tom, co si „aktivovali mysl“ kousnutím do jablka poznání. Z rajských zahrad je vůbec nemusel vyhnat velký šéf. „Úpadek“ mohla způsobit mysl. Jako i jiné věci může být mysl dobrý sluha, ale zlý pán. Neplatí to jenom pro oheň, vodu, facebook, atd.

Podle jednoho názoru jsme boží děti, které žijí na zemi a na jiném místě nás čeká peklo. Podle mne peklo, jako jiné místo třeba v podzemí nebo v jiné dimenzi neexistuje a ani ráj není jinde. Je jen jedno místo, kde se všechno odehrává a to, jak je vnímáme, je jen záležitost naší mysli. Jenom na ní a na nás záleží, jestli žijeme v ráji nebo v pekle. My si své peklo tvoříme sami a přitom můžeme žít v ráji. Je jen na nás, co vidíme přes své filtry.

Kolikrát se trápíme, že nemáme to či ono a že to nutně potřebujeme. Kolem nás je hodně věcí, o kterých si myslíme, že jsou tady k dispozici odjakživa, ale vždycky to tak být nemuselo. A přitom si myslíme, že bez toho nelze žít. A to nemluvím jenom o internetu, autech, mobilech, ale i dalších „vymoženostech“, které nám na jedné straně pomáhají, ale na druhé straně nám mohou škodit. Co všechno to může být, nad tím se už zamyslete sami. Ať si život v ráji nezměníte v peklo. Pokud už v pekle žijete, tak z něho můžete ven, i když se tvrdí, že hříšník zůstane v pekle navěky. Navěky je totiž hodně dlouhá doba a  máme hodně příležitostí to změnit. Držím palce

Dokument „Jak ďábel k rohům přišel“