Jdi na obsah Jdi na menu

O milování

23. 5. 2015

S milováním to je v naší společnosti stejné jako v jiných oblastech. Třeba v bankovnictví, v politice, managementu, v ekonomice, ve školství atd.

milov-graf.jpg

Je zaměřené na výsledek. Máme nějaké představy, nějaká očekávání. Pokud budu mluvit za muže, tak milování, které není ukončené vyvrcholením, znamená neúspěch. Selhání. Nenaplněná očekávání. A protože jsme pořád tlačení k dosažení skvělého výsledku, začneme se obávat i o budoucí výsledek. No a tyto obavy mohou způsobit další selhání. O tomto začarovaném kruhu píše mnoho „chytrých“ článků, které popisují jak z toho ven a jak zase mít skvělé výsledky. Myslím, že to berou za špatný konec. Když budu pokračovat k ženám, ale zase z toho mužského pohledu: „Dělal jsem to dobře?“ „Dosáhla vrcholu?“ „Co jsem dělal špatně?“ Zase zaměření na výsledek. Z milování se stane honba za krátkodobým uspokojením (jako v jiných oborech), někdy by se dalo říct i dřina: „Sakra, tak dlouho ji to dělám a pořád nic. A za chvilku je fotbal…“ frown Zase špatný konec...

milov-win.jpg
(to není obrázek o fotbale, ale o tom vítězném výsledkucool)

A co takhle se na to podívat jinak. Vždyť příjemné může být jenom to vzájemné sdílení svých těl. Nemusí to být honba za cílem, ale o darování toho nejcennějšího co máme, tomu druhému. O čas. O objetí. O doteky… Prostě si jen užívat vzájemnou blízkost, tu nejbližší tělesnou blízkost.

A zase jde o to, změnit své nastavení. O nic více. Pustit to, že něco musím, že to má být tak a tak. A když se na ono „tak a tak“ (ona honba za výsledkem) podívám, tak vězte, že to je jenom jedna možnost. Jedna možnost z mnoha. Muži i ženy mohou mít i negenitální orgasmy, mohou prožívat milování i úplně jinak. A třeba i lépe. Jo i muži! A když budeme otevření a vnímaví, tak můžeme v sobě cítit vzrušení toho druhého. Můžeme se milovat bez doteku. Dokonce se můžeme milovat bez přítomnosti toho druhého. Je prostě mnoho jiných možností a ne jenom TA JEDNA.

milov-dvoj.jpg

A tak je to ve všem. Pokud budeme přístupní i jiným věcem, můžeme se naučit i něco nového. Pokud budeme vůči novým, pro nás nezvyklým věcem uzavření, tak zůstaneme u toho starého. A můžeme si na TO stokrát stěžovat v duchu i nahlas. Můžeme se tisíckrát zlobit na partnera (nebo na kohokoliv), ale stejně musíme (no nemusíme, je to na každém) začít u sebe. A to neplatí jenom pro milování…