Jdi na obsah Jdi na menu

O štěstí

14. 8. 2016

Co je to štěstí? Muška jenom zlatá…

Jedu v autě a uvědomuji si, že mi nic neběží hlavou. Nic se neděje, o ničem nepřemýšlím a začínám se usmívat, protože jsem šťastný…

O štěstí se říká spousta věcí: že si ho musíme zasloužit, že na něm musíme  tvrdě pracovat atd. Ale slyšel jsem i to, že to je přirozený stav člověka. To se mi líbí.

stesti02.jpg

Tak zpět do auta. Ok, jsem šťastný, ale proč? Nevím, jenom tak. A co by způsobilo, že bych nebyl šťastný? A kdy jsem nebyl šťastný? A už to jede:

- když se mi rozpadlo manželství. To jsem si myslel, že to je konec všeho. A jak to dopadlo? Nic se neděje. Život pokračuje dál. Tak z čeho jsem byl nešťastný? No protože jsem si myslel, že to je konec.

- když mě vyrazili ze školy. To jsem si myslel, že to je v p.deli. A jak to dopadlo? S odstupem času si uvědomuji, že se nic nedělo. Tak z čeho jsem byl nešťastný? No protože jsem se bál, jak to dopadne.

- když jsem měl průšvih na vojně. Bál jsem se, co z toho bude. Napadaly mne černé myšlenky. A jak to dopadlo? Nic se nedělo. Tak z čeho jsem byl nešťastný? No protože jsem měl strach, obavy z budoucna. Zbytečně

- když jsem pětiměsíčního syna musel nechat v nemocnici na izolaci a on tam ležel přikurtovaný, aby se nevytrhnul z kapáků. A jak to dopadlo? Pominulo to. Teď už nepotřebuje kapáky, jenom občas pivo wink. Tak z čeho jsem byl nešťastný? Bál jsem se o něho, nicméně můj strach jeho situaci ani nezlepšil ani nezhoršil. Byl to můj strach.

- když mi zemřel kamarád, se kterým jsme společně plánovali blízkou budoucnost. Svět byl v tu chvíli nespravedlivý a nic nemělo smysl. Ani žít, když nevím, co mne čeká v příštím okamžiku. A jak to dopadlo? Svět se točí dál. A mne baví žít, i když nevím, co mne čeká třeba zítra. Tak z čeho jsem byl nešťastný? Strach z nejistoty.

A tak bych mohl pokračovat: tátova mrtvice, mámina mrtvice, žena v nemocnici, otřes mozku syna, havárie, kterou jsem způsobil, hrozba exekuce, úmrtí v rodině… A proč jsem byl nešťastný?

Stejně jako každý jiný člověk jsem se zabýval svými myšlenkami, ztotožňoval jsem se s nimi. Některé situace jsem prožíval znovu a znovu. Trápil jsem se i tisíckrát kvůli jediné události. Byly to myšlenky spojené s negativními emocemi. Ale myšlenky to nejsem já. Myšlenky přicházejí a odcházejí. Já je tady pořád. To moje myšlenky a to že jsem se s nimi ztotožňoval, způsobilo, že jsem nebyl šťastný a ne situace, které jsem prožíval. Svět kolem nás je totiž neutrální. Není ani zlý ani dobrý. To je jenom naše hodnocení. Naše myšlenky…

stesti01.jpg

A tak bych si to přál. Být šťastný a užívat si to. Zůstat v přítomnosti, netrápit se minulostí a nebát se budoucnosti. A pokud přijdou myšlenky s emocemi? Pokud budu smutný, vzteklý, budu se bát, bude mi něčeho líto, tak si to dovolím prožít naplno v tu chvíli a pak to pustím. Není třeba se tím zabývat dlouho. A pokud bych se toho nebyl schopný zbavit, tak si to projdu, zpracuji si to...

Jsem šťastný.

Jsem šťastný, přestože je má žena zrovna v tuto chvíli v nemocnici. To je totiž to nejlepší, co pro ni můžu udělat.

Buďte taky šťastní.

A pokud nejste, ale chcete být, jste rozhodnutí být šťastní, tak zase budete…