Jdi na obsah Jdi na menu

Popelka

13. 4. 2015

Pohádku o Popelce všichni znáte. Podíváme se na tu českou filmovou klasiku s Trávníčkem a Šafránkovou.
Jak Popelka ke štěstí došla? Nedošla, ona byla šťastná, tak jak byla. Dora s matkou plánovaly šaty, ples, prince atd. A pokud se po něčem pídily, tak jim to evidentně chybělo. To je jasné. A když vám něco chybí, tak nejste kompletní. A když nejste kompletní, tak nejste šťastní.

dora-macecha.jpg

Připadala vám Popelka nešťastná? Sice dostávala hromadu úkolů, byla peskována, ale vyloženě si nestěžovala. Prostě to brala, tak jak to je.

popelkahrach.jpg

Netrhala si z toho vlasy. Nebyla smířená ve smyslu rezignace. Z mého pohledu byla šťastná a ostatní ji za to měli rádi. Kdyby si pořád stěžovala, tak by ostatním časem lezla na nervy. A navíc jim bylo v její blízkosti dobře. Jak jinak. Když je někdo šťastný, tak to šíří kolem sebe. I proto byla trnem v oku macechy a nevlastní sestry. Je nikdo rád neměl.

popelka-stesti.jpg

Takže to máme tak: Dora by chtěla něco lepšího, pídí se potom. Popelka je spokojená, žije přítomným okamžikemcool. Myslím, že by se vyrovnala i s tím, že by nemohla jezdit na Juráškovi (pozor to nebyl princ, ale její kůň). Ten nakonec mohl představovat hlas jejího srdce. Myslím ten kůň. Jak jinak to pěkně filmově ztvárnit. Kdyby to natočili,

jurasek.jpg

jak mluví sama k sobě, tak by mohla vypadat trochu schizofrenně a už bychom ji to její štěstí moc nevěřilismiley.
A výsledek? Dora se pídí, pachtí a skončí v rybníku. Popelka nechává věcem volný průběh, neusiluje o nic a věci se dějí samy. Když se do toho vesmíru nemotáte vlastní hlavou, dá vám pro vás to nejlepší. A my si to nejlepší kolikrát ani neumíme představit. A tak Popelka skončila v náručí prince a navíc to ani nebyl žádný obchodní sňatek na rozšíření moci, ale opravdová láska. To jste snad poznali.

dora-macecha2.jpg

A tak žijte tím, co je, to si užívejte. Pokud vás něco trápí, tak to pusťte. Nebo vám s tím někdo pomůžewink. A budete překvapení. Budete v úžasu. Vím, o čem mluvím: když jsem pustil své chtění, své lpění na tom řídit svůj život, dostal jsem to okamžitě. A se šlehačkou... Protože jak jinak nazvat to, že se všichni kolem vás snaží ze všech sil, abyste měli úžasný život, aniž byste to po nich vyžadovali… A uvidíte, že tu je pro vás opravdu všechno. A tak to je.

popelka-princ.jpg