Jdi na obsah Jdi na menu

Vítězství ducha nad hmotou

2. 4. 2015

Můj vztah k přírodě je veskrze kladný.
Pouze s pěstováním flóry mi to nikdy moc nešlo. Když jsem se pokoušel stříhat stromky na zahradě, tak ty záhy pochopily mé zoufalství nad neznalostí tohoto oboru a začaly mne bolestivě švihat větvemi po hlavě. Nekecám, to se mi skutečně stalo.
Po přestěhování z rodinného domu do bytu jsem si nějakou zeleň přitáhnul sebou. Ale byly to jen umělé kytky a umělé stromky, které nám zůstaly po likvidaci fitka. Jaké bylo mé překvapení, když mi posléze začaly opadávat listy i z umělých stromů. To opravdu můj, už tak mizivý pěstitelský zápal, srazilo na bod mrazu.
Až nedávno jsem se rozhodnul. Nedám se porazit. Vždyť je to jen odraz mého stavu ducha v tomto oboru. A začal jsem plánovat změny.
S blížícím se datem, kdy si připomínám svůj příchod na tento svět, rostlo mé odhodlání pustit se do pěstitelství. Svým nejbližším jsem rozeslal textovky, že pokud si nebudou vědět rady s výběrem věcného daru pro mne, mají možnost mě potěšit pokojovou květinou. Nicméně že je rád uvidím i s prázdnýma rukama. Alespoň mne budou moci lépe obejmout.

kvet06.jpg

A tak se stalo. Záhy jsem byl obdařen několika opravdivými rostlinami, opravdovou přírodou.
Přiznám se bez mučení, byly nějaké ztráty. Než jsem se prokousal internetovým poradenstvím, tak uhynul, zvadnul brambořík (Myslím, že byl od mé nejoblíbenější bývalé tchýně-nedejte se oklamat, stále se máme rádi. Opravdu). Na zalévání i nezalévání reagoval stejně.

kvet01.jpg

Ale co, chybami se člověk učí. Kdo se bojí, nesmí do lesa. Jak se do lesa volá, přijel k nám bílý kůň. Nebo to bylo jinak?

kvet02.jpg

A protože jsem si byl intuitivně vědom snižování nákladu prodejců květin, rozhodnul jsem se přesadit mně svěřené perly do větších nádob. Mnohá žena by mne asi nepochválila, že jsem tuto činnost prováděl v obývacím pokoji, ale nechtěl jsem své rozhodnutí dále odkládat a v 9 večer mne nenapadly vhodnější prostory v panelákovém bydlení. Bez bázně a hany jsem to zvládnul. Vlídnými slovy jsem utěšoval rostlinky, aby snáze přetrpěly můj nešetrný zásah. Podle té hlíny všude kolem to moc na vítězství ducha nad hmotou nevypadá, ale to je jenom zdání.

kvet05.jpg

kvet03.jpg

Snažil jsem se, jak jsem nejlépe uměl. Přijmu s pokorou každý výsledek. Ze zdaru budu mít radost. Z chyb se poučím. Slibuji, že se nevzdám.

kvet04.jpg