Jdi na obsah Jdi na menu

Mimozemšťani v ZOO

6. 12. 2015

Procházím se olomouckou ZOO na Svatém Kopečku. Pozoruji zvířata v klecích, pozoruji lidi kolem. Chvilkami mi to připadá obráceně: zvířata koukají skrze ohrazení lidi, kteří se procházejí kolem oddělujících plotů. Kdo koho sleduje? Kdo je ta atrakce? Kdo je nebo by měl být zavřený v kleci?

zoo-lev.jpg

Každé zvíře, každý živočich má v přírodě své místo. Zmizením každého jednotlivého druhu by se narušila rovnováha, která by se dávala dlouho dohromady. My lidé jsme se vydělili. Vydělili jsme se z přírody a nepatříme do ní. Kdybychom my, lidé z celé planety z ničeho nic zmizeli, nic by se nestalo a v přírodě bychom vůbec nechyběli. Nemáme místo v koloběhu života na Zemi. No jedna změna by nastala. Všechno by se vracelo k lepšímu. Vzduch, oceány, země by se začaly čistit. Města a další stavby by se rozpadaly, zarostly by a za několik desetiletí by zmizely. Nenastala by nerovnováha. Symbióza, kterou narušujeme, by se vracela zpět do normálu. Kdo je tady ta atrakce, která by měla být v klecích ukazována, obyvatelům zeměkoule?

zoo-dite.jpg

Jako bychom tu nepatřili. Jako bychom byli z jiné planety.

Který živočich ničí své životní prostředí, svůj dům. Které zvíře by ničilo lesy, které vytvářejí vzduch pro jeho dýchání a které tvoří jeho domov? Které rozumný živočich otravuje zemi, která ho živí a vodu, kterou pije?

Ale my, obdaření rozumem si to zdůvodníme růstem ekonomiky, HDP, životní úrovně. Přitom se chováme jako šílenci a kadíme si do rohu vlastního obýváku.

zoo-zeme.jpg

Jsme obdaření rozumem, myslí, myšlením. Umíme to využít? Nebo sem nepatříme a obyvatelé Země se na nás mají chodit dívat do klecí jako na atrakci…