Jdi na obsah Jdi na menu

Kefír z tibetské houby

Tibetská kefírová houba (zkráceně kefírka) je kombinace bakterií a kvasinek v bílkovinách, tucích a cukrech. Tato symbiotická kultura vzhledem připomíná květák. Jakmile se tibetská kefírová houba zalije mlékem, působením mnoha druhů bakterií a kvasinek se spouští kvasný proces. Bakterie kefíru metabolizují mléčný cukr na mléčnou kyselinu, čímž vznikne kyselý, lehce perlivý, mírně alkoholický nápoj s konzistencí podobnou řídkému jogurtu, který zpravidla tolerují i osoby alergické na laktózu. Na počátku 20. století dosahoval kvašený kefír v malých mlékárnách 1 % až 2 % alkoholu, ale kefír vyráběný komerčně moderními metodami má díky snížené době kvašení méně než 1 % alkoholu.

kefir01.jpg

Kefír zabraňuje hnití potravy ve střevech a napomáhají odkyselení organismu. Nápoj z tibetské houby má dále tyto léčivé účinky:

  • výrazně stimuluje imunitní systém
  • rozkládá v těle cholesterol a chrání tak zdraví srdce
  • reguluje krevní tlak
  • pomáhá při nemocech slinivky, jater, sleziny, ledvin a močových cest
  • slouží jako prevence nemocí trávicího systému
  • léčí žaludeční vředy
  • brzdí vývoj metastázy
  • dodává energii a zabraňuje únavě
  • díky obsahu tzv. přírodních antibiotik hojí záněty
  • zabraňuje rychlému stárnutí 

kefir02.jpg

Houba by neměla přijít do styku s kovem. Je třeba používat plastovou nebo dřevěnou lžíci, plastové sítko. Občas se na webech píše o slizu na houbičkách a že by se takové houbičky neměly používat. Na jiných webech to zase popírají a sliz má být pro houbičku přirozený. Vidím to stejně - někdy se řeší úplně zbytečné věci.

Moje zkušenosti: na kefírovací proces a následný výsledek, chuť, konzistenci, vůni má vliv více věcí. Je dobré vyzkoušet, co vám osobně sedí a chutná. Dělal jsem kefír při pokojové teplotě i v lednici, kde je to pomalejší. Zkoušel jsem větší i menší množství houbiček. Občas se mi stalo, že mléčná hmota byla oddělená od syrovátky. Nepřišel jsem na to, proč se to někdy děje a někdy ne. Hůře se to cedilo, ale po požití jsem neumřel. Používám nepasterizované mléko. Jde to udělat i z UHT mléka, ale jelikož UHT mléko není mléko, tak nevím, co z toho vyleze. Ale pitné to je. Jak se u nás říká v nářečí: w razie bjydy… devil. Když houbičku nepoužívám, tak ji ve sklenici zaliji vodou a nechám v lednici. Používáním houba roste, rozmnožuje se, přibývá. Můžete ji sníst nebo rozmixovat s kefírem a vypít nebo rozdat. Kefír piji jenom tak nebo si ho rozmixuji s ovocem. Když si kefír nasbíráte do zásoby, můžete si vyrobit „lučinu“ nebo tvaroh.

kefir03.jpg

Lučina: kefír slijete do plátýnka. Já používám kus starého bavlněného trička menší gramáže. Přes noc necháte vykapat a dochutíte solí, bylinkami. Syrovátka má taky mnoho použití. Pleťová maska, smoothie, kokteily, pití…

Tvaroh: kefír ohřejete v hrnci na cca 40 stupňů a opět slijete do plátýnka. Popis použití tvarohu a syrovátky by bylo nošením sov do Atén.

kefir04.jpg

Dobrou chuť a na zdraví

Odkazy:

http://www.uspesna-lecba.cz/tibetska-houba/ - nejen o kefíru

http://zivotni-energie.cz/tibetska-houba-vyroba-domaciho-kefiru.html

http://www.nechci-cukrovku.cz/index.php/clanky-2/doplnky-stravy/35-domaci-kefir-z-tibetske-houby