Jdi na obsah Jdi na menu

Půst

15. 11. 2015

S jídlem jsem to měl všelijak. Když jsem se kdysi ráno nenasnídal, byl jsem malátný, protivný, zesláblý a bylo mi blbě. A když jsem snídal, soukal jsem to do sebe zase násilím, zvlášť brzy ráno před směnou v továrně. Později jsem byl pověstný tím, že jsem se na kolo jel nažrat. Pořád jsem do sebe něco tlačil. Hlavně abych nedostal hlaďáka, žaket, hypoglykemii nebo jak se to všelijak jmenuje. Jeden můj známý, vyřazený horník, mi popisoval svůj psí den. Byl to vždycky pondělek a ten den byl jenom o vodě. Říkal, že si čistí tělo. Tomu jsem moc nerozuměl a vlastně ani nechtěl rozumět. V mé další práci jsem se denně potkával na takovou divnou paní (pro kamarády: je to teta od pana Továrníka wink), a ta si zánět v dásni léčila třídenním půstem. Tehdy jsem se s ní hádal, že to je přece úplná kravina, že tělo potřebuje energii, aby mohlo s nemocí bojovat laugh. Prostě nejíst pro mne byl jasný nesmysl.

pust-talir02.jpg

Teď to vidím jinak, ale dostal jsem se k tomu postupně. Ve fitku jsme měli pro své klienty akci na hubnutí, kterou jsme s bráchou absolvovali s nimi. V rámci toho programu byly různé dobrovolné úkoly na zvýšení motivace a jeden z nich měl být i jednodenní půst jako detoxikace těla. Někde jsem to vyčetl a než jsem to prezentoval dál, zkoušel jsem to napřed na sobě. Řekl jsem si, že následující den budu jen o vodě, ale protože musím vždycky dělat více věcí najednou, tak jsem samozřejmě doma neležel. Vyjel jsem si na kole a pak jsem ještě šel do sauny. Na to, že to byl můj první den v životě o vědomém půstu, jsem byl hodně překvapený tím, co se dělo. Jednak jsem neumřel hned ráno, přestože jsem nesnídal. Dokonce jsem neumřel ani na kole, i když jsem nedoplňoval energii. Jaký byl tedy rozdíl v tom, co se dělo před tím, než jsem zažil půst a během půstu? Jediný: já jsem se prostě rozhodnul. Tehdy jsem se si poprvé uvědomil, že to omezení je jenom v hlavě.  Po několika letech jsem se začal zajímat o duchovní věci a na detoxikaci půstem znovu narazil. Teď půstuji, jak mi to přijde vhod. Občas mám jednou za týden psí den, někdy to natáhnu na dva i na tři dny. Ony ty půsty se dají dělat i delší, třeba na 7, 21, 42 dnů. Na netu je o tom hodně informací. Moje poznatky:

pust-les.jpg

1-Když půstuji a nejsem pohybově aktivní, je to pro mne horší! Cítím se unavený, nic se mi nechce. Když se jdu projít, lehce proběhnout, lehce projet na kole, lehce vyjít na Lysou, tak jsem plný energie!
2-Ze začátku jsem zkoušel jídlo nahrazovat velkým množstvím vody, ale tudy cesta nevede
3-Když na mne přece jenom přijde hlad, tak ho zkoumám -  jestli to není zvyk, že je zrovna čas jídla, jestli to není jenom chuť anebo potřeba jíst z nudy. Většinou pro mne platí všechno popsané výše :-P
4-Nebát se. Dělám to přece pro své tělo, ať je vyčištěné, spokojené a může lépe fungovat.
5-Jídlo nám v běžném nastavení dává energii, ale taky energii ubírá, tělo potřebuje jídlo zpracovat a někdy to je pro něj šichta!!!
6-Při delším půstu se tělo nemusí zabývat zpracováváním potravy a může se věnovat ozdravným procesům
7-Když kručí v žaludku, tak neumírám. Jenom mi kručí v žaludku a platí třetí bod
8-Je to jenom V HLAVĚ

Co mi to dalo? Byť to jsou jenom tři dny půstu, tak jsem rád, že jsem to zvládnul. Cítím pocit lehkosti, svěžestí a pocit energie, když se u toho hýbu. Mám radost, že jsem schopný si něco odepřít a něco pro sebe udělat. O vlastním čištění a detoxikaci je spoustu informací. Někdy se tvrdí, že se tělo začne čistit až po třech dnech, někdo zase tvrdí, že stačí ty tři dny. Zkoušejte, každý jsme jiný. A nebojte se. Já jsem kdysi bez snídaně do 20 minut zemřel laugh a teď v pohodě přežiju tři dny bez jídla. Každý návrat k běžnému jídlu dělejte pomalu. Nejdříve se doporučují ovocné a zeleninové šťávy, další den opět něco lehčího kousavého, třeba ovoce a zelenina. I když tři dny nejsou dlouho, tak pokud jsem se hned nacpal, mé tělo z toho radost nemělo. Prostě se milujte, ale milujte i své tělo. Taky vás bude milovat a odmění se vám lepším fungováním a zdravím. Budete více vnímat, co s vámi které jídlo dělá a třeba si lépe rozmyslíte, co si dáváte do pusy a jak moc se jídlu věnujete. Pokud přejdete na lehčí jídlo, tak zjistíte, že i to, co z vás jde ven, není taková katastrofa. Ale o tom někdy jindy.

pust-talir01.jpg

Hodně štěstí a zdraví při vašich psích dnech. Jo a tetě od továrníka se tímto omlouvám, měla pravdu. Dlouhodobým půstem se dá vyléčit mnoho nemocí…