Jdi na obsah Jdi na menu

Šankaprakšalana

17. 1. 2016

„Klystýr je blbost“ řekla mi Míla do telefonu. „Existuje nebezpečí protržení střev, porucha vyměšování a vytahání střeva. Udělej si šankaprakšalánu“. Tak byl ohodnocen můj prvotní nápad udělat si klystýr v rámci očisty svého těla. Následoval popis celého postupu s doporučením nedělat to sám, ale za asistence někoho, kdo to už absolvoval a kdo mne převede přes případné potíže. Asistentka byla daleko, nadšení bylo velké a tak jsem čištění neodkládal. Nečekal jsem ani do příští soboty, ale vrhnul jsem se na to hned následujícího dne, i když bylo pondělí a měl jsem jít do práce. Doporučení nechat to na volný den jsem nerespektoval.

sanka-cviceni-1-4.jpg

Šankaprakšalana je jogínská očista celého trávicího ústrojí a je stará několik tisíc let. Je to osvědčená metoda, která spočívá v tom, že do sebe po ránu na lačno postupně nalijete 4 litry osolené vody. Během pití provádíte cviky, které posunují vodu dál do těla, protože žaludek samozřejmě nepojme všechno najednou. Osolená voda se nevstřebává do organizmu kvůli své hustotě a postupuje dál do tenkého střeva, tlustého střeva a ven. Vypadá to šíleně, ale princip je geniálně jednoduchý: piješ, cvičíš, piješ, cvičíš, piješ, cvičíš, toaleta, piješ, cvičíš, toaleta, toaleta, toaleta... Nakonec teče ven čistá voda a i všechno ostatní uvnitř těla, co bylo po cestě, je čisté: žaludek, dvanácterník, tenké střevo, tlusté střevo, konečník.

sanka-jidlo.jpg

Napoprvé mi to moc nešlo a měl jsem problém slanou vodu vypít. Nakonec jsem čištění zvládl, a když vše vyšlo krásně ven, následovala přesně předepsaná dieta kvůli obnaženým střevům a možnosti jejich poškození. Doporučuji dodržovat. Celá terapie mi trvala asi dvě hodiny i se závěrečnou vanou na zahřátí. Zvládl jsem to hned napoprvé sám, ale cítil jsem se jako při chřipce. Slabý, unavený a to jsem ještě "trouba" musel do práce. Komu není rady, tomu není pomoci. Takže příště (samozřejmě, že jsem do toho šel znova) jsem si to nechal na sobotu a načetl jsem i několik vychytávek. Před čištěním se pořádně zavodnit-odpadne dehydratace. Na závěr přidat ½ litru heřmánkového čaje na vypláchnutí soli v trávicím traktu-i zbylá sůl může dál dehydratovat. Během čištění jsem používal toaletní papír lehce namočený v oleji. Absolvoval jsem to s veselou myslí a při následné lehké procházce jsem si uvědomil, že se cítím skvěle. Napodruhé to ještě nebylo na jedničku, ale cvičením se člověk stává mistrem. Proč to dělat? Střeva jsou stejnou součástí našeho těla, jako je obličej. A ten si myjeme, čistíme a jinak o něj pečujeme. Nemyslete si, střeva nejsou jenom na ho.no. Přínosy čištění:

-odstranění usazenin ve střevech
-zabránění intoxikace těla z usazenin
-vyčištění celého trávicího ústrojí
-zlepšení pleti
-svěží dech, snížení tělesného pachu
-stimuluje vnitřní orgány

 Přesný postup můžete nastudovat zde, případně si projděte i rozsáhlou diskuzi. K přínosům jakéhokoliv čištění bych řekl toto: každý člověk to může vnímat jinak. Já jsem třeba dost dlouho nebyl nemocný. Navíc jsem si nedávno uvědomil jednu věc: Dříve jsem snědl cokoliv a nic to se mnou nedělalo, bylo mi to jedno. Teď, pokud si dopřeji něco, co není v souladu s mým tělem, tak to cítím. Vnímám, že se s tím mé tělo trápí. Není to tak, že bych to teď zvládal hůř, ale dříve jsem byl tak zanesený, že jsem ten nesoulad necítil. Občas mne mysl ještě „přinutí“ sníst něco, co si v tu chvíli „užívám“, ale když vím, že mi to nedělá dobře, tak toho necpu tolik nebo si to úplně rozmyslím. Na druhou stranu si nic nezakazuji, protože žít v popření je ještě horší než si dát něco nezdravého. Pro mne je ta lepší citlivost zvědomění toho, co se sebou a svým tělem provádím. A je to čím dál lepší. Když v autě utrhnete kontrolky, tak bude taky vesele jezdit, ale časem se sekne nebo zadře motor a už s tím nikdo (ani doktor) nic neudělá. Údržba je údržba. Ať vám auto dlouho slouží…

sanka---auto.jpg

Poznámka pod čarou: Já jsem zase na oplátku naučil Mílu dělat si klystýr wink