Jdi na obsah Jdi na menu

Rozhovor o józe smíchu

Co je to jóga smíchu?
Jóga smíchu (JS) je cvičení, které kombinuje nepodmíněný smích s jógovým dýcháním, což v nás vytváří pocit zdraví a energie.
1-ke smíchu nepotřebujeme smysl pro humor
2-skupinové cvičení využívá nakažlivosti smíchu pomoci očního kontaktu
3-spojení smíchových cvičení s hlubokým dýcháním
4-tělo nerozlišuje mezi simulovaným a skutečným smíchem
5-JS byla založena indickým lékařem Dr. Madanem Katariou v roce 1995

Co je jejím cílem? Jak funguje?
Smích odbourává stres, posiluje srdce, imunitu a zpevňuje břišní svaly, zlepšuje mezilidské vztahy, aktivně zapojuje hlavní dýchací sval (bránici).
 
Můžete vysvětlit, jak probíhá běžná lekce? (A co má společného s klasickou jógou?)
S jógou má JS společné hluboké brániční dýchání, díky kterému do našeho těla a mozku dostaneme více energie.  Aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás dýchá mělce. Prostě neumíme správně dýchat.

1-smíchové cvičení-pohybové a smíchové cvičení, popěvky, uvolňování těla, dýchání

2-smíchová meditace-volný smích, smích se stává spontánním, smích proudí zevnitř, nesmějeme se vtipům, Po bouřlivém smíchu máme úplně vyčištěnou hlavu-stav bez myšlenek

3-relaxace – vydýchání se, uklidnění se, řízená relaxace


Co Vás osobně přimělo s jógou smíchu začít? A kdy?
Na JS jsem narazil na internetu a zaujala mne. A posléze jsem dostal instruktorský kurz jako dárek k narozeninám od svých přátel


Řekl byste, že Vám to změnilo nějak život?
V rámci cvičení po kurzu, které jsme dostali za domácí úkol, jsem si uvědomil, že můžu snadno ovládat svou náladu. Každé ráno jsem se v autě cestou do práce 15 minut smál a za odměnu jsem měl celý den krásný

 
Jak byste popsal smích? A co všechno může smích zlepšit?
můžeme se vrátit do dětské hravosti, na kterou jsme v dospělosti zapomněli a někdy se opravdu zbytečně „staráme“. Zlepší nám fyzičku-tělo zapojuje spousty svalů stejně jako u tělesného cvičení, Lepší nálada. Lepší prokrvení těla i mozku. Děti vybijí přebytečnou energií – v některých školách se děti smějí před výukou a v hodinách jsou pak mnohem klidnější. Léčba deprese u starších lidí. Odbourání stresu ve firmách. Zdravotní prospěch. Lepší osobní, pracovní, společenský život. Vyplavuji se endorfiny-hormony štěstí. Zlepšuje se emocionální inteligence.

Když se smějeme, měníme se. Když se změníme, změní se svět kolem nás.


Jaké reakce máte od lidí, kteří jógu smíchu cvičili poprvé? (Jak na ni poprvé reagují?)
Napoprvé to některým lidem přijde divné se smát simulovaně-předstírat smích. Nicméně je dobré si na závěr po cvičení uvědomit jak se cítíme, jak se cítí naše tělo.


S jakým očekáváním k Vám lidé přicházejí?
Lidé si často myslí, že je budu různými způsoby rozesmívat. Vždycky záleží na nich, na kolik se zapojí, uvolní se a dovolí si se smát.


Je o jógu smíchu mezi lidmi zájem?
Lekce smíchu jsme opakovaně cvičili v jednom karvinském centru pro osbní rozvoj. Smáli jsme se v klubu pro seniory a tělesné postižené. Smíchohrátky absolvovaly postižené a autistické děti na škole U Lesa


S kým tu jógu cvičíte? S dětmi nebo s dospělými? A pokud s dospělými i dětmi – je mezi nimi při cvičení nějaký rozdíl? (Pociťujete například, že na rozdíl od dětí se dospělí méně smějí?)
Autistické děti reagovaly úplně stejně jako každý jiný. Někteří se zapojili více a jiné méně. Moc jsem si to s nimi užil. Dospělí mívají více zábran a různých vnitřních omezení než děti.


Jaké je to vůbec učit se lidi smát? (Máte i třeba nějaký zajímavý příběh, který byste zmínil?)
Sám na sobě jsem si uvědomil své omezení pro smích, které jsem si přinesl z dětství: směješ se a nevíš čemu atd. Sám jsem se ze začátku cítil hloupě, ale bylo to jen mým vlastním omezením, které jsem přebral ze světa dospělých. Děti nepotřebují důvod, aby se smály. Prostě se ještě umí ze života radovat. Rozhodně to není tím, že dospělí pobrali větší zodpovědnost, prostě jsme si to zakázali. Ne smát se, ale smát se bezdůvodně. Jen tak.


Jakou zkušenost máte s lidmi, kteří se smát odmítají, nebo mají zábrany?
Nikoho nepřesvědčuji. Je to každého volba a já ji respektuji.


Umíte rozesmát každého?
Ne. Ani se o to nepokouším. JS je o dobrovolnosti, o tom že se chci smát a uvolnit se, získat zmíněný benefit bez větší námahy.


Jak byste se Vy sám popsal?
Užívám si života. V to mi pomáhá nejen JS, ale i práce na sobě pomoci metody RUŠ, jejíž jsem terapeutem.


Jak byste popsal svůj přístup k životu?
I já se dostanu do situací, kdy mi není veselo. Snažím se získat odstup a pak vědomí, že to já rozhoduji, jak kterou situaci vyhodnotím a jestli se ji budu trápit anebo ne. Obecné nastavení je, že za to může situace, v níž jsme se ocitli, ale to je nesmysl, protože bychom se všichni trápili stejnými situacemi, ale tak to není. Takže je to jenom v nás.


Jste smíšek? A jaký jste byl dřív? Smál jste se hodně i před jógou smíchu?
Občas mi lidé říkali, že jim připadám vážný. Teď už se to nestává.


Jaké byly Vaše první zkušenosti v oblasti práce se smíchem?
Byla to pro mne dřina, než jsem si uvědomil, že za ostatní nenesu zodpovědnost. A pak už jsem si to začal užívat a lidi se mnou


Zkoušel jste se někdy třeba „smát“ v MHD nebo na nějakém podobném veřejném místě?
Zatím ne, ale chystám se a dám vám vědět


Pořádáte/vedete tato setkání jógy smíchu pravidelně? Pokud ano – kde?
Stačí sledovat moje webové stránky nebo FB profil „Každý nový den máte možnost změnit svůj život“


Ještě v rámci tzv. vizitky = prozraďte něco z Vašeho života… Co Vás v životě baví? Jestli se nepletu – v minulosti jste hodně sportoval (maraton, plavání, kolo) – má to s jógou smíchu nějaké spojení? Věnujete se tomu pořád? A co práce – pracujete ještě někde jinde kromě lekcí? (Nebo jsou lekce jen koníček?)

Ve sportování jsem polevil-už „nemusím“ za každou cenu. Užívám si pohyb a učím se cítit své tělo. My ho totiž obvykle začínáme vnímat, až nás začne bolet L. I ve sportu platí staré otřepané „S úsměvem jde všechno líp“. Pracuji ve stavebně-obchodní firmě na postu vedoucího logistiky. Za sebe mohu říct, že JS a metoda RUŠ mi pomohly zlepšit vztahy na pracovišti a já si práci užívám naplno. Ve volných chvílích dělám terapie metodou RUŠ. Je pro mne obrovskou radosti vidět odcházet spokojené klienty s tím, jak se jim mění život k lepšímu. Jsem zapojených v různých seberozvojových programech, vzdělávám se pro práci s tělem, uvolňování psychických i tělesných traumat.